Yarım Asırdır Murat 124 Sevdasından Vazgeçilmiyor

Adını, Bursa'nın Osmanlı'ya başkentlik yaptığı dönemde padişahlık yapan Sultan Murat Hüdavengidar'dan alan 'Murat 124', aradan geçen 48 yıla rağmen vatandaşların alaka odağı olmaya devam ediyor. TOFAŞ Bursa Anadolu Arabaları Müzesi'nde sergilenen Murat 124, ilk günkü herzamanki görünümünü koruyor.

1967 YILINDA AVRUPA'DA YILIN OTOMOBİLİ SEÇİLDİ

Murat 124'ün 70'li yıllarda yaygın olarak üretildiğini açıklayan TOFAŞ Kurumsal Iletişim Direktörü Arzu Çolakoğlu otomobilin tarihi hakkında veri verdi ve şunları söyledi:

"Murat 124 TOFAŞ'ın 1971 yılında ilk ürettiği araç, aynı zamanda Türkiye'nin ilk sac otomobili, bu anlamda çok manâlı. Öteki yana da Türkiye'de yüksek adetlerle üretilen ilk araba 1971 yılından 1976 yılana dek üretimi gerçekleşti. bununla birlikte Avrupa'da eş zamanlı satışı yapılan bir araba. 1967 yılında Avrupa'da yılın otomobili seçilmesi ile de ünlü olmuştur. Araca Murat ismi verilirken öbür alternatifler düşünülmüş o dönemde fabrikanın da Bursa'da olmasından dolayı Uludağ, Nilüfer, Murat Hüdavengidar'dan gelen Murat ismi değerlendirilmiştir. sonradan belli başlı hissedarların yaptığı mülâkat sonucunda Murat isminde mutabık kalınmıştır."

"HALA BIRINCIL GÜNKÜ COŞKU İLE BİNİYORUM"

20 sene önce aldığı arabasına hala ilk günkü heyecan ile bindiğini ve satmayı düşünmediğini gösteren Murat 124 sahibi Salih Zimitoğlu ise "1994 Model bir Hacı Murat'ım var ben bunu 2000 yılında almıştım. Yaklaşık 20 senedir, Hacı Murat'ı kullanıyorum. Bu arabalar bizim için çok manâlı. Önceden böyle arabası olan zengin oluyordu. A'dan Z'ye her türlü masrafını karşıladım. Hacı Murat ile 5 kere Karadeniz turu yaptım. Arabam bana eski günleri hatırlatıyor. Hacı Murat'a hala ilk günkü heyecan ile biniyorum, değiştirmeyi de düşünmüyorum" diye konuştu.