Tüp bebekte en çok sorulan sorular

Tüp bebek ile ilgili en çok sorulan sorular ve uzmanlardan cevapları

Tüp bebek tedavisinde cinsel ilişkiye girilmesinde bir sorun yoktur. Fakat yumurta keseleri belirli bir boyuta ulaşınca, ilişkiye girilmemesi tavsiye edilir. Tüp bebek uygulamasında embriyo transfer edildikten sonra, rahim içinde kese gözlemlenmezse, dış gebelik ihtimali olabilir. Tüp bebekte dış gebelik riski, %1’in altındadır. Tüp bebek öncesinde herkese genetik tarama önerilir. Bu tarama, kromozomal anormallikleri teşhis etmeye yardımcı olabilir. Tüp bebek denemek için belirli bir sayı kısıtlaması yoktur. Embriyo transferinin hangi gün yapılacağı, duruma göre değişebilir ancak genel olarak, 4. ila 6. günlerde yapılır.

Sperm bağışlama işlemi basittir, baba adayı özel odalarla, kendi isteğine bağlı olarak eşiyle birlikte sperm örneği verebilir. Eğer sperm vermekte zorluk çekiliyorsa, işleme ara verilir. Ereksiyon problemi varsa, gerekli ilaçlar kullanılarak veya bazı durumlarda cerrahi işlem ile sperm örnekleri elde edilir. Erkeğin yaşı, tüp bebek tedavilerinde çok önemlidir. Yaş ilerledikçe sperm sayısı azalır ve 50 yaşlarına gelindiğinde, sperm hareketliliği yarı yarıya azalmış olur. Azospermi, hiç sperm olmaması durumudur ve erkeklerin %1’inde görülür. Sperm kanallarının tıkalı olması durumunda görülür. Azospermiye rağmen tüp bebek yöntemi ile gebelikte başarı elde edilebilmektedir. Sperm örneği, cerrahi bir işlemle alınabilir. Tüp bebek tedavisinde anne ve babadaki genetik sorunun bebeğe geçme riski azalır. İşlem sırasında yapılan genel taramalar ve işlemlerle birlikte sağlıklı embriyolar seçilir. Böylece, sorun çıkması önlenmiş olur. Tüp bebek tedavisinde başarı oranı, çiftlerin kullandıkları ilaçlara, hormon değerlerine, genel sağlık sorunlarına, tüp bebek geçmişlerine, üreme sorunlarına, erkeğin sperm kalitesine, yaşlarına, transfer edilen embriyonun kalitesine, tüp bebek merkezinin başarısına ve çiftin bağışıklık sistemine göre değişebilmektedir.

Turner Sendromu olan anne tüp bebek yaptırmayı tercih edebilir ve başarılı sonuçlar elde edebilir. Tüp bebek işleminden önce rahim tüp filmi (HSG) çekilmesi önerilir. Bu film, rahimdeki tüm sorunları gözler önüne serebilir. Tüp bebek uygulamasının öncesinde histereskopi gerekli değildir ancak, anne adayında herhangi bir üreme sorunu varsa, doktor yapılmasını önerebilir. Tüp bebek tedavisinde tüplerin açık veya kapalı olmasından ziyade sağlıklı olması önemlidir. Eğer rahim girişinde kapalılık varsa, işlem düşükle veya dış gebelik sonuçlanabilir.

Yumurtalıklarda kist veya miyom varsa, tüp bebek uygulanması zorunlu değildir, çünkü bu sorunlara rağmen, başarılı normal doğumlar gerçekleştirilebilir. Ancak gebelik oluşmuyorsa, tüp bebek yöntemi denenebilir. Ayrıca öncesinde miyomektomi de yapılabilir. Polikistik Over Sendromu (PCOS), günümüzde sık görülen bir sorundur ve hormonlarla ilgilidir. Bu hastalarda, yumurtlama problemleri oluşur ve bu sebeple doğal yollarla gebe kalmak zordur. PCOS’lu anne adaylarının tüp bebek tedavisi denemelerinde bir sakınca bulunmaz.

Tüp bebek tedavisinde sperm sayısı 39 milyondan az olmamalıdır. Ancak eğer sperm sayısında sorunlar varsa veya az ise, sperm sayısını artırmak için çeşitli yollar bulunmaktadır. Erkekler yaşam kalitelerini yükselterek; hafif spor yaparak, dengeli beslenerek, alkol veya sigarayı bırakarak ve düzenli uyuyarak sperm sayılarını yükseltebilirler. Ayrıca sperm sayısı yükselmiyorsa ya da çok azsa, sperm örneği cerrahi bir işlemle de alınabilir. Sperm hareketliliği düşükse veya hareket yoksa, önce bu sorunun tedavisine odaklanmak gerekir.

Yapılabilecek yaşam tarzı değişiklikleri ve alınabilecek ilaçlarla birlikte sperm hareketliliği artırılabilir.

Tüp bebek tedavisi sonucunda yumurtalık rezervlerinde belirli artışlar olabilir ama tükenmesi söz konusu değildir. Kadınlar belirli bir yumurta sayısı ile doğarlar ve bu sayı yaşlandıkça giderek azalmaya başlar. Tüp bebek tedavisinde de bu doğal süreç gerçekleşmiş olur. Tedavi öncesinde, sırasında ve sonrasında özel bir diyet uygulanması gerekmez ancak anne ve baba adayları ne yediğine dikkat etmeli ve dengeli beslenmelidir. Çiftler aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durmalı, dengeli beslenmeli, belirli tempoda egzersiz yapmalı ve sağlıklı kilosunu korumalıdır. Beslenme durumu, genel sağlığı etkilediğinden başarı şansını büyük oranda artırabilir ve sonrasında hamileliğin sağlıklı geçmesine de yardım edebilir.

Tüpler bağlanıp, açıldıktan sonra oluşabilecek hasar nedeniyle sağlıklı hamilelik gerçekleşemeyebilir. Bu sebeple, tüp bağlatmak genellikle çocuk sahibi olan çiftlere önerilen bir doğum kontrol yöntemidir. Tüp bebek tedavisi için belirli bir deneme sınırı yoktur. Doktor, çiftlerin isteğini göz önünde bulundurarak, yeni denemeler yapılmasını önerebilir. Rahim filmi ağrılı değildir ancak hastanın durumuna bağlı olarak anestezi uygulanabilir. Hasta işlem sonrasın yaşantısına geri dönebilir. Sonuçlar, 10 ile 15 dakika sonrasında, doktorun elinde olacaktır. Ancak hastanenin kendi sistemine göre ertesi gün de çıkabilir.

Sperm dondurma işlemi, gelecekte bebek sahibi olmak isteyen, kemoterapi görecek olan ve herhangi bir sperm veya üreme problemi yaşayan baba adaylarına önerilir. Yumurta dondurma işlemi ise, gelecekte yumurtaları ve üreme yeteneği olumsuz yönde etkilenebilecek, kemoterapi görebilecek veya herhangi bir cerrahi işleme girecek kadınlara önerilir. Yumurta toplama işlemi, anestezi altında yapılır. Başarısız bir denemeden sonra, en az 2 ay beklenebilir ve daha sonrasında yeniden denemek için tedaviye başlanabilir. Mesa, mikro cerrahi yöntemiyle sperm örneği alma prosedürüdür. Mikro tese, azospermi olan hastalara uygulanan ve sperm örneği toplamaya yarayan bir cerrahi işlemdir. Pesa, obstrüktіf azospermі vakalarında uygulanan bir işlemdir. Yeni gelişmekte olan mikroçip yöntemi, spermler arasında DNA kalitesi en iyi olanın seçilmesine yardım eder ve böylece tüp bebek tedavisinde başarı oranını artırır.