Son Dakika! ABD'den Erdoğan-Trump Görüşmesi Sonrası Birincil Izah Etme

Beyaz Saray Trump ile Erdoğan'ın gerçekleştirdiği telefon görüşmesi ile ilgili tanımlama yaptı. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, "Erdoğan ve Trump; ikili ticaret, Suriye ve Türkiye'nin Rusya'dan almayı planladığı S-400'lere ilişkin bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi." denildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile telefonda görüştü. Görüşmede S-400 alıştırma grubu oluşturulması konusu ele alındı.

TERÖRLE MÜCADELEDE MUTABAKAT

Görüşmede ayrıca terörle mücade konusunda işbirliğini sürmesi konusunda mutabık kalındığı öğrenildi. Görüşmede, ikili ve bölgesel meseleler ele alındı, 75 milyar dolarlık ticaret hedefi her yerde teyit edildi. Erdoğan-Trump görüşmesinde, Suriye'deki gelişmeler ele alındı.

CUMHURBAŞKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Görüşmeyle ilgili Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

''Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Sayın Donald Trump aralarında bugün bir telefon görüşmesi gerçekleşmiştir.

İkili ve bölgesel meselelerin ele alındığı görüşmede 75 milyar dolarlık ticaret hedefi tekrar doğrulama edilmiş; atılacak adımlar değerlendirilmiştir.

İki lider, Suriye'de yaşanan güncel gelişmeler hakkında akıl alışverişinde bulunarak, terörle uğraş konusunda yakın işbirliğinin sürdürülmesi hususunda mutabık kalmışlardır.

Sayın Cumhurbaşkanımız, Rusya Federasyonu'ndan S-400 savunma sisteminin tedariki konusunda bir çalışma grubu kurulması teklifini gündeme getirmişlerdir.

Sayın Cumhurbaşkanımız, görüşme vesilesiyle San Diego şehrinde yaşanan silahlı saldırıyı kınayarak, muhatabının nezdinde ABD halkına başsağlığı dileklerini sunmuştur.''

BEYAZ SARAY'DAN TÜRKİYE AÇIKLAMASI

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya tarafından; "Trump Erdoğan'la S-400 savunma sistemi de dahil ticaret ve Suriye'yi konuştu" ifadeleri kullanıldı.