S-400 ve F-35'lerin Türkiye'ye Teslim Tarihi Belirlenmiş Oldu

Askeri yetkililer, S-400 füze savunma sistemlerinin Haziran-Temmuz ayında birincil sevkiyatlarının yapılmasının düşünüldüğünü, nereye konuşlandırılacağı ile alakalı görüşmelerin sürdüğünü bildirdi.

F-35’ler ile alakalı ise arada bir bazı sıkıntıların oldupu lakin görüşmelerin sürdüğü bildirilirken, 38 personelin 4 F-35 uçağında eğitim faaliyetlerini sürdürdüğü ve Kasım ayında uçakların Türkiye’ye gelmesinin düşünüldüğü bildirildi.

ASKERLİK SİSTEMİ

Bedelli askerlik çalışmasıyla alakalı bakanlıkların fikirlerinin alındığı bildirilirken, yapılan çalışmada herkesin mutabık kalması durumunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacağı bildirildi. Keza, çalışmanın büyük oranda sona erdiği lakin ufak tefek değişiklerin de olabileceği bildirildi.

PATRİOTLAR

ABD’nin Türkiye’ye vermiş olduğu son Patriot teklifi ile alakalı ise Savunma Sanayii Başkanlığının öneri üzerinde çalıştığı, ihtiyaçları karşılayıp karşılamayacağı hususunda değerlendirme yaptıkları belirtildi.

FETÖ'DEN İHRAÇLAR

FETÖ’den ihraçlar neticesinde Ulusal Savunma Bakanlığı'nın personel hususunda problem yaşadığı ile alakalı iddialara karşılık alınan bilgiye göre, personel probleminin olduğu fakat 1 pilotun 3 pilotluk meslek yaptığını ve tüm personelin özverili çalışması ve çabası ile görevlerini sürdürdüğüne uyarı çekildi.

SURİYE'NİN KUZEYİ

Suriye'nin kuzeyinde kurulması düşünülen güvenli bölgeyle alakalı ise ABD ile görüşmelerin sürdüğü, şimdiye kadar olumsuz bir görüşün ABD tarafından gelmediği belirtilirken, ABD'nin Türkiye'nin tezlerine artan bir şekilde yaklaştığına uyarı çekildi.