Küba'nın başkenti Havana'da Boeing 737 tipi yolcu uçağı düştü

Küba'nın başkenti Havana’dan Holguin’e giden ve 104 yolcu ve 9 mürettebat taşıyan Boeing 737 tipi yolcu uçağı havalimanında kalkıştan kısa süre sonra düştü. Olay yerine çok sayıda itfaiye ve kurtarma ekibi sevk edildi. Uçağın Küba Havayolları'na (Cubana de Aviación) ait olduğu belirtildi.

KAZADAN KURTULANLAR VAR

Başkent Havana'ya sınır kentlerden bir olan Santiago de Las Vegas kentin yakınlarında tarım alanına düşen uçağa ulaşan ilk yardım ekipleri büyük hasar gören ve yanan uçağa müdahale ederken, görgü tanıkları bazı yolcuların ambulanslarla hastanelere sevkedildiklerini aktardı. Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz Canel ve çok sayıda üst düzey yetkili ile birlikte olay yerine gitti.

Küba'nın başkenti Havana'da Boeing 737 tipi bir yolcu uçağı Jose Marti Havalimanı'ndan 104 yolcusuyla birlikte havalandıktan kısa bir süre sonra düştü.

GÖRGÜ TANIKLARI PATLAMA SESİ DUYDUKLARINI SÖYLEDİ

Görgü tanıkları uçak düştükten sonra patlama sesi duyduklarını ve bölgeden dumanların yükseldiğini söyledi.

Radyo Habana Cuba'nın haberine göre devlete ait Cubana de Aviacion Havayolları uçağı başkent Havana'dan ülkenin doğusundaki Holguin'e uçmak için havalanmıştı. Uçak Havana ile Boyeros arasındaki otoyolun üzerindeyken düştü.

KAZADAN SADECE 3 KİŞİ KURTULDU

Küba Komünist Partisi'nin resmi gazetesi en az 100 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Küba'nın resmi gazetesi Granma, 113 kişinin bulunduğu düşen uçaktan sadece 3 kişinin kurtulduğunu, hastanede tedavi altına alınan bu kişilerin durumunun ağır olduğunu bildirdi.

DEVLET BAŞKANI'NDAN İLK AÇIKLAMA

AFP muhabirinin aktardıklarına göre kaza bölgesinde incelemelerde bulunan Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel, çok sayıda can kaybı olduğunu söylerken, "Çok talihsiz bir uçak kazası meydana geldi. Gelen haberler pek içaçıcı değil. Görünüşe bakılırsa çok fazla can kaybı var" açıklamasını yaptı.

Uçağın, Cubana Havayolları tarafından Meksikalı bir şirketten kiralandığı ifade edildi.

Küba'nın Artemisa kentinde geçen yıl bir askeri uçak düşmüş, kazada 8 kişi hayatını kaybetmişti. 2010'da da Santiago-Havana seferini yapan bir yolcu uçağının düşmesi sonucu 68 kişi hayatını kaybetmişti.

page_kubada-yolcu-ucagi-dustu_606884264

son-dakika-kuba-da-ucak-dustu-11509257

son-dakika-kuba-da-ucak-dustu-11509259