Kadın Yolcunun Hakaret Ettiği Personelin İşine Son Verildiği Iddia Edilmişti! Şirketten Tanımlama Geldi

Çelebi Hava Servisi AŞ, İstanbul Havalimanı'ndan Bodrum'a gidecek tarifeli seferin gecikmesi sebebiyle meydana çıkan tartışmada kadın yolcunun hakaretlerine maruz kalan çalışanının şirketle ilişiğinin kesildiğine ilişkin yapılan spekülasyonların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

KADIN ÇALIŞAN, KENDİSİNE HAKARET EDEN KİŞİDEN ŞIKAYETÇI OLDU

Çelebi'den yapılan açıklamada, 24 Nisan'daki olaya istinaden, Cumhuriyet Savcılığı tarafından resen başlatılan soruşturma çerçevesinde söz konusu çalışanın 26 Nisan'da açıklamak üzere İstanbul Havaalanı Emniyet Şube Müdürlüğüne misafir etme edildiği, Ceza Muhakemeleri Kanunu (CMK) 234. madde çerçevesinde ifadesi alınarak, olaya adı karışan kişiden şikayetçi olduğu belirtildi.

"ŞİRKETİMİZ MAĞDUR OLAN PERSONELİMİZE HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERMEYE DEVAM EDECEKTİR"

Açıklamada, bu işlem sırasında çalışana her türlü desteğin sağlandığı aktarılarak, "Şirketimiz ayrıca yolcular ile havalimanında çalışan kişilerin karşısında karşıya kalmalarını önleyecek tedbirlerin daha geniş bir perspektif ile bütün havaalanı kullanıcılarını kapsayacak şekilde ele alınması gerektiği kanısındadır. Bu amaçla şirketimiz havalimanında ödev yapan bütün paydaş şirketler ile meslek birliği çabalarını harekete geçirmiştir. Adı geçen personelimizin bu olayla ilgili olarak şirketimizle ilişiğinin kesildiğine ilişkin yapılan spekülasyonlar hiçbir biçimde gerçeği yansıtmamakta olup, şirketimiz mağdur olan personelimizin gereksinim duyacağı her türlü desteği vermeye bundan sonra da devam edecektir." ifadeleri kullanıldı.