Günlüğü 200 Lira! Yazlıklarda Talep Patlaması Yaşanıyor

Türkiye'de büyüyen yabancı turist talebinin ardındaki otelcilerin keza kapasiteyi daraltması keza de fiyatları artırması yerli turisti ikincil konut olarak adlandırılan yazlıklara yöneltti. Jurnal sıradan 200 liradan başlayan, denize olan mesafesi, konumu, büyüklüğü, havuzu vs gibi ek imkanlarıyla 8 bin liraya kadar meydana çıkan yazlıklar talep patlaması yaşıyor. Ağırlıklı olarak Ege ve Marmara bölgesinde bulunan yazlıkların 1 Haziran'da başlayıp Eylül ardına kadar dolu olacağı vurgulanıyor.

Bu dönemde ortalama 5 milyon yerli turistin yazlıklarda tatil yapacağını gösteren Türkiye Yolculuk Acenteleri (TÜRSAB) Ev Turizmi Komitesi Başkanı Mücella Tarhan, aile, eş, arkadaş ve akraba evlerinde konaklama ile birlikte bu sayının 10 milyonu bulacağını söyledi. Tarhan, son yıllarda 10-15 jurnal kiralamaların daha çok arttığını belirtti. "Bundan Böyle aile yapısı değişmeye başladı. Eşler genelde çalışıyor ve en uzun tatil süreleri 15 gün" diyen Tarhan, bu yıl ekstra bir talep oluştuğunu vurguladı. Bu talebin gelişen otel fiyatlarından kaynaklanabileceğini aktaran Tarhan, "Bilhassa çocuklu aileler son dönemde yazlık kiralamayı bütçesine daha yerinde olduğu için seçim ediyor" diye konuştu.

1 MİLYON YABANCI İKİNCİL KONUTTA

Türkiye'de ikincil konutların tescil altında olmadığını anlatan Tarhan, bununla ilgili TÜRSAB'ın bir yasa çalışması olduğunu kaydetti. Tarhan, yaklaşık 1 milyon tanıdık olmayan turistin ikincil konutlarda tatil yaptığını aktardı.

YERLİ 3 BİN TL, YABANCI 750 EURO HARCIYOR

Yazlıklarda tatil yapan turistlerin alan esnafına da ciddi katkı maddesi sağladığını anlatan Tarhan, "Turist markete, manava, kasaba gidiyor. Mutlaka 1-2 akşam dışında yemek yemek yiyor. Ciddi bir idareli hacim oluşturuyor" dedi. Bu konutlarda tatil yapan yabancı turistin 10 günde minimum 750 euro harcadığını aktaran Tarhan, yerlinin ise sıradan 3 bin lira harcama yaptığını anlattı.

YATIRIM 6 YILDA KENDİNİ AMORTİ EDİYOR

Önümüzdekı yıllarda artan turist sayısına paralel yazlıklara da talebin artacağını bildiren Tarhan, "Bu durum yatırımcının yönünü ikincil konutlara çevirmeye başladı. Eğer ev dürüst bir lokasyondaysa ortalama 5-6 yılda yatırım kendini amorti ediyor" dedi. (Sabah)