Bakan Özhaseki'den 19 Mayıs mesajı

Bakan Özhaseki, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.

"19 Mayıs 1919 'Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım' diyen Türk milletinin işgalcilere ve emperyalizme verdiği büyük bir cevaptır." değerlendirmesinde bulunan Özhaseki, millete vurulmak istenen esaret zincirlerinin, 19 Mayıs'ta Mustafa Kemal Paşa ile Samsun’a çıkan bir grup fedakar insanın öncülüğünde, Türk milletinin gayreti ve Allah'ın yardımıyla kırılıp atıldığını vurguladı.

Özhaseki, 19 Mayıs ruhunun, 23 Nisan 1920'de TBMM'nin açılışına, 30 Ağustos'ta büyük bir zafere ve 29 Ekim'de de Cumhuriyet'in ilanına dönüştüğüne işaret ederek, "19 Mayıs, istiklalimizin ve istikbalimizin adıdır. 19 Mayıs 1919'da yakılan istiklal ateşi bugün Türkiye Cumhuriyeti'nin ecdadına ve tarihine bağlı gençlerinin elinde ilk günkü gibi alev alev yanmaya devam etmektedir." ifadesini kullandı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs'ta attığı istiklal adımını gençlerin bayramı olarak ilan ederken, onlara Türkiye Cumhuriyeti'ni de emanet ettiğini anımsatan Özhaseki şunları kaydetti:

"Cumhuriyetimiz 100. yılına doğru ilerlerken Türk gençliği emanete sahip çıkmaya devam etmektedir. Bu vesileyle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Milli Mücadelenin isimsiz tüm kahramanlarını, vatan ve millet uğruna canlarını feda etmekten bir adım geri durmamış tüm aziz şehit ve gazilerimizi rahmetle anıyor, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyorum."

AA