Arzu Erdem Devreye Girdi, Bakanlık Onayladı

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), tip 1 diyabetli hastaların şeker ölçüm çubukları, insülin pompası, aparatları ve sürekli ölçüm yapan sensörlere ücretsiz erişim sağlanması talebiyle gelen başvuruyu haklı bularak, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı'na tavsiyede bulundu.

KARAR VERMELERİNE SEBEP OLAN OLAY

Diyabet Parlamentosu yılda bir kez, Dünya Diyabet Günü’nde yapılan bir platform. Bu platformda diyabetli hasta, sorunlarını, doğrudan devletin en üst düzey yetkililerine anlatır, bazen de hesap sorar.

Parlamento kurallarına göre sadece hasta konuşur ve devlet dinler. Yöneticiler izler, not alır. Karşılıklı söz ve tartışma yoktur. Toplantı bitiminde sağlık hakkında karar vericiler, parlamenterler, yöneticiler, düşüncelerini, itirazlarını anlatır. Sonuçta birçok sorun hızla çözülür.

HASTALARIN SORUNU TOPLANTI BİTMEDEN MECLİS’E TAŞINDI

2017 Diyabet Parlamentosu’na TBMM adına İstanbul Milletvekili Arzu Erdem, Aydın Milletvekili Deniz Depboylu, SGK Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürü Dr. Mustafa Özderyol, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hakkı Öztürk, Milli Eğitim Bakanlığı adına Daire Başkanı Murat Gülşen katıldı.

Sağlık Bakanlığı bütçesi nedeniyle Müsteşar Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci gelemedi, yerine bakanlık yetkilileri toplantıyı izledi.

Toplantı başladıktan sonra salonu dolduran diyabetli hastalar sorunlarını anlatmaya başladı.

Hemen İstanbul Milletvekili Arzu Erdem söz istedi ve çok etkilendiğini belirtti. Konuşmasında bu saatlerde Meclis’te Sağlık Bakanlığı bütçesinin görüşüldüğünü ve şu an konuyu aktarmak üzere Meclis’e gideceğini söyledi.

Daha henüz toplantı devam ederken bir video geldi. Milletvekili Arzu Erdem, Meclis’teki kürsüden diyabetli çocuk babasının sorununu anlatıyordu. Sadece 1.5-2 dakikada sorunu özetledi ve konuşmasının hemen sonunda Sağlık Bakanı’ndan çözüm için söz aldı.

ARZU ERDEM SAYESİNDE SGK GERİ ÖDEME YAPACAK

KDK, verdiği kararda finansmanı sağlanan sağlık hizmetlerinin kurumca ödenecek bedelleri ve tıbbi malzemelerin teminine ilişkin kıstaslar belirlenirken diyabete bağlı komplikasyonların maliyetlerinin de göz önünde bulundurularak, diyabet tedavisinde başarıya ulaştığı kanıta ve bilimsel verilere dayalı olarak tespit edilen yeni geliştirilen modern teknoloji tıbbi malzemeler, cihazlar, aparatlarla ilaçların Sağlık Uygulama Tebliğinde yer alması ve SGK'nın geri ödemesi kapsamına dahil edilmesi konusunda tavsiyede bulundu.

KDK, aynı kararda halihazırda diyabet tedavisinde SGK'nın geri ödemesi kapsamında olan tıbbi malzemeler, cihazlar, aparatlar ile ilaçların geri ödeme koşullarında iyileşme sağlanması yönünde Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı'na tavsiyede bulunulmasına karar verdi.